Neviete čo so svojím voľným časom?
Môžete sa vydať za poznávaním Kultúrnych pamiatok alebo sa môžete vydať cestou turistických chodníkov.
Širokú ponuku ponúka aj naša obec.
KULTÚRNE PAMIATKY
V obci Betliar sa nachádzajú tieto historické pamiatky zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok:
Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vdovy
Stredoveká stavba z 1. polovice 14. storočia, v 17. a 19. storočí upravovaná, najstaršia pamiatka obce. Podľa dostupných prameňov na mieste kostola stála už v 14. storočí kaplnka, ktorá sa postupom dejín prestavala do dnešnej podoby. Na gotický pôvod kostola poukazuje jeho pôdorys s pravouhlou svätyňou zaklenutou valenou klenbou a sakristiou, do ktorej vedie lomený portál. Veža bola pristavaná v 17. storočí. Loď kostola je zaklenutá barokovými klenbami. Z barokového zariadenia kostola sa zachovala iba drevená kazateľnica zo začiatku 18. storočia so sochami evanjelistov a drevená socha panny Márie kráľovnej z 2. polovice 18. storočia. Na hlavnom oltári z konca 19. storočia je obraz sv. Alžbety vdovy na bočnom oltári obraz sv. Alžbety Uhorskej.
Evanjelický kostol augsburského vyznania
Evanjelický kostol augsburského vyznania bol postavený v roku 1786 po tolerančnom patente cisára Jozefa II., podľa vtedajších predpisov bez veže a zvonov. Klasicistická veža bola pristavaná až v roku 1826, pod ňou bol otvorený nový vstup do kostola. Pôvodný južný vstup s murovanou predsieňou zostal zachovaný. Pozdĺžny sieňový priestor kostola zaklenutý neskorobarokovými klenbami má zaujímavý uzáver v ostrom uhle. Tu je umiestnený murovaný stĺpový oltár s obrazom Kristus a Samaritánka pri studni z roku 1838, ktorý je jedným z najlepších diel významného levočského maliara Jozefa Czauczika.
Budovu kostola i veže postihli požiare a v roku 1856 vyhoreli do základov. Vzápätí bol však znovu vybudovaný a neporušený zostal až do roku 1911, kedy bola strecha kostola pokrytá eternitom a veža plechom. V 1937 bol kostol renovovaný. Posledné úpravy interiéru kostola sa konali v 90. rokoch minulého storočia, v roku 2006 získala veža kostola novú medenú krytinu a v roku 2008 sa previedla výmena strešnej krytiny na lodi kostola.
Renesančno - barokový kaštieľ
Je zo začiatku 18. storočia, klasicisticky prestavaný v roku 1795, v historizujúcom slohu upravený v roku 1880. Slúži na muzeálne účely (od roku 1949). Nachádza sa v ňom nábytok od 17. do 20. storočia, portréty a pod. Zbierky pochádzajú zväčša zo zbierok bývalých majiteľov kaštieľa.
TURISTIKA
Slovenský kras
- Silická planina, krasová planina s vyznačenými turistickými chodníkmi
- Plešivecká planina, krasová planina s vyznačenými turistickými chodníkmi
-
Gombasecká jaskyňa - svetové prírodné dedičstvo UNESCO
-
Jaskyňa Domica - svetové prírodné dedičstvo UNESCO
- Zádielska dolina monumentálna vápencová tiesňava
Slovenský raj
- Dedinky a vodná nádrž Palcmanská maša, východiskové miesto značených turistických chodníkov a cyklotrás do Slovenského raja, možnosti vodných a zimných športov
- Dobšinská ľadová jaskyňa
-
Ochtinská aragonitová jaskyňa - svetové prírodné dedičstvo UNESCO
Obec BETLIAR
Obec Betliar leží v juhovýchodnej časti
Slovenského Rudohoria v doline rieky Slanej. Južná časť chotára sa strmo zvažuje z nižšej hornatiny do nivy, odtiaľ vystupuje do vrchoviny a nižšej hornatiny. V súčasnosti tu žije okolo 1000 obyvateľov v 306 trvale obývaných domoch. V obci je však aj 92 neobývaných domov.
Obecný úrad vlastní
chatovú osadu v areáli parku v blízkosti kaštieľa, v ktorej poskytuje ubytovacie služby turistom počas letnej sezóny. K nim pribudlo v tomto roku malé parkovisko pre motorové vozidlá. Stravovacie služby poskytuje reštaurácia pri nákupnom stredisku i v areáli parku.
Súčasnosť obce charakterizuje čulý cestovný ruch. Najmä počas letných mesiacov navštívi Betliar a jeho pamiatky množstvo domácich i zahraničných turistov, vďaka čomu sa stáva známym v mnohých krajinách sveta.
Obec patrí do teplej, mierne vlhkej oblasti s priemernou januárovou teplotou - 4 oC. Letá sú pomerene teplé, zimy mierne, ale v niektorých rokoch aj tuhé.