TURZOVKA
- mesto, ktoré je oddávna centrom kultúrneho a spoločenského diania Horných Kysúc Vás pozýva na návštevu turistických zaujímavostí, ktoré určite nadchnú všetkých, čo si prejdú nielen mesto, ale aj okolitú panenskú prírodu, ktorá v lete či v zime vytvára jedinečné čarovné zákutia ako stvorené na romantickú i športovú turistiku.
Turzovka lemovaná riekou Kysuca, obklopená vrchmi Beskýd a Javorníkov v susedstve s Poľskom a Českou republikou, má svoju zaujímavú a bohatú históriu siahajúcu do rokov 1580 - 1598. Dominantou mesta je
kostol Nanebovzatia Panny Márie, baroková stavba z roku 1759 s obrazmi od J. Božetecha Klemensa.
Turzovka je jedným
z centier tradičného drotárstva, o čom svedčí i bronzový pamätník Drotár a džarek od akad. maliara Miroslava Cipára umiestnený v centre mesta. Bol odhalený v roku 1998 pri príležitosti 400. výročia založenia mesta. V tom istom roku sa konalo i 1. Svetové stretnutie Turzovčanov, odvtedy sa koná každé štyri roky vždy počas známych
Beskydských slávností.
Tipy na výlety
V Turzovke sa určite nebudete nudiť v lete ani zime, ponúkame vám niekoľko tipov na zážitky pre telo i ducha:
Hora Živčák
-
pútnické miesto na hore Živčák. Leží na rozhraní obcí Turzovka, Korňa a Vysoká nad Kysucou. 1. júna 2008 uplynie 50 rokov od vtedy, čo sa tu podľa výpovede Matúša Lašúta zjavila Panna Mária. Na mieste zjavenia bola v roku 1993 postavená kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja a v roku 2002 osadený mystický stĺp, ktorý bol vyhotovený podľa videní pátra Cyrila Metoděja Kuběnu. V areáli pútnického miesta Živčáková je niekoľko prameňov s vyvierajúcou a ozdravujúcou vodou, čo nezamŕza ani v najtuhších zimách.
Areál športu a oddychu v Turzovke – Závodí
- ponúka všestranné športové vyžitie. K dispozícií je viacúčelové ihrisko prekryté nafukovacou halou a hracou plochou o rozmeroch 42m x 22m. Je využívané celoročne na hádzanú, volejbal, nohejbal, minifutbal i tenis. Vonkajšie hokejbalové ihrisko, štandardných medzinárodných rozmerov 46m x 22 m určite patrí k najmodernejším na Slovensku. V letných mesiacoch si môžete zahrať petanque, ruské kolky, tenis na antukových dvorcoch, badminton, minigolf či previesť sa areálom na kolobežke či štvorkolke.
Kam za kultúrou?
- zopár tradičných kultúrnych podujatí:
Stavanie či Váľanie mája, medzinárodné futbalové turnaje Timex cup a O pohár česko-slovenskej vzájomnosti (najstarší turnaj na Slovensku), festivaly Drotária (folk & country), Rock Beskyd Fest (rock & pop), Beskydské slávnosti (folklór), Jašíkove dni, Benefičný adventný koncert, Vianočné trhy a mnoho ďalších.
Možnosti turistiky
- Veľký Javorník - je najvyšším vrcholom Javorníkov (1071 m n.m.).,je súčasťou prírodnej rezervácie
- Prameň Kysuce - pramení vo výške 825 m. n. m., pod vrcholom Hričovca, juhozápadne od Makova, v časti Kopanice. Turistom je dostupný prameň pod Kysučným, ku ktorému vedie žltá turistická značka.
- Javornícky chodník - turistov, prechádzajúcich po hrebeni pohoria smerom od Veľkého Javorníka na viacerých miestach prekvapia obrovské balvany, na ktorých sú umiestnené umelecké artefakty. Vznikli ako súčasť Náučného chodníka Javorníky.
- Ropný prameň - ojedinelý prirodzený povrchový výver ropy , bol vyhlásený za prírodnú pamiatku.
- Stratenec - najzápadnejší vrchol Javorníkov (1055 m n.v.) ležiaci na hlavnom hrebeni ,priamo na najvyššom bode je umiestnený pamätník v podobe troch betónových krížov
- Mikovčákova rozhľadňa - Vrch Kamenité (834 m n.v.) zdobí krásna rozhľadňa
- Klokočovské skálie - nesúvislá skalná stena, v dĺžke asi 300 m a výškou až do 20 m, vyznačuje sa výskytom útvarov s výraznou guľovitou odlučnosťou, ktoré sú skutočnou raritou nielen na území Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ale i v rámci celého Slovenska. Oblasť bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu.
- Milošová - rarita svetového formátu - kamenné gule až do priemeru dva a pol metra. Toto nálezisko bolo odkryté pri prácach v bývalom lome a je len časťou celého komplexu, ktorý sa tiahne pod hrebeňom Moravsko- sliezských Beskýd v dĺžke takmer 15 km.
Zaujímavosti
Skanzen Kysuckej dediny vo Vychylovke
- patrí medzi najrozsiahlejšie na Slovensku. Návštevníkom je v ňom umožnené prezrieť si komplex 34 budov rôzneho charakteru a využitia, ktoré sú doplnené predstavovaním starých zvykov, piesní a obyčajov v podaní folklórnych skupín, či sólistov a ponukou ľudových remeselníkov vytvárajú dokonalý koloryt dediny z dávnej kysuckej minulosti.
Úvraťová úzkokoľajná železnica vo Vychylovke
- kedysi spájala Oravu z Kysucami. Prechádza cez skanzen Kusuckej dediny. V roku 1991 bolvyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.