Apartmány Biely dom s celoročnou prevádzkou Vám ponúkajú cenovo výhodné ubytovanie v príjemnom prostredí národného parku Malá Fatra v podhorskej obci Stránske, vzdialenej od centra kúpeľného mesta Rajecké Teplice 2,5 km.
Objekt má vlastné
parkovisko vo dvore, trávnatú záhradu (v lete detský bazén, pieskovisko, slnečník, lehátka). Vedľa potoka Straňanka, ktorý preteká popri objekte, je veľký
altánok, v ktorom je možnosť posedieť si pri grilovaní v krbe alebo na elektrickom grile. Lavička cez potok umožňuje v lete prechádzku na neveľký kopec zvaný Diel, ktorý spája obec s kúpeľným mestom Rajecké Teplice a v zime prechod na bežecké lyžovanie vo voľnej prírode s okruhom popod neďaleké hory, s možnosťou výstupu do štyroch horských dolín, (5 až 25 km) alebo menej náročný okruh do Rajeckých Teplic (2 až 5 km).
Je to nefajčiarsky objekt!
UBYTOVANIE
Apartmán No. 1 (1-3 osoby)
Jedna izba: 1 x dvojlôžko, 1 x jednolôžko, kreslo, stolík, TV SAT, radio CD.
Kuchynka: základná výbava na prípravu vlasnej stravy (varič, chladnička, rýchlovarná kanvica, mikrovlnka, hriankovač)
Soc. zariadenie: WC, sprchový kút
Balkónova terasa(14 m²): slnečník, plastové sedenie
Obývacia plocha: 32 m²
Apartmán No. 2 (1-4 osoby)
Jedna izba: 1 x dvojlôžko, 2 x jednolôžko, sediaca súprava, stolík, TV SAT, radio CD.
Kuchynka: základná výbava na prípravu vlasnej stravy (varič, chladnička, rýchlovarná kanvica, mikrovlnka, hriankovač)
Soc. zariadenie: WC, sprchový kút
Terasa(16 m²): krytá pergola s plastovým sedením
Obývacia plocha: 55 m²
Apartmán No. 3 (2 - 8+1 osoby)
Izba č. 1 : 1 x dvojlôžko, 2 x jednolôžko, kreslo, stolík, radio CD.
Izba č. 2 : 1 x dvojlôžko, 2 x jednolôžko, kreslo, stolík, radio CD.
Kuchynka: (kompletne vybavená) mikrovlnka, plyn. sporák, chladnička, rýchlovarná kanvica, krájač, kávovar, hriankovač, jedálenský stôl + stoličky, TV SAT
Soc. zariadenie: WC, sprchový kút, sep. WC
Prízemná terasa: krytá pergola s plastovým sedením
Obývacia plocha: 80 m²
SLUŽBY:
-
vypožičanie bicyklov
-
vypožičanie zimnej bežeckej výstroje
- masáže priamo v objekte (relaxačná masáž celého tela, reflexná masáž chodidiel)
- vo výnimočných prípadoch možnosť prenajať vykurovanú garáž
Ku nerušenej pohode, ako i ku veselému posedeniu pri vatre a rôznym športovým hrám, môže poslúžiť po dohovore,
lesná záhrada vzdialená 1000 m od objektu.
Tipy na výlety
===========
RAJECKÁ LESNÁ - Mariánske pútnicke miesto ( 17 km od objektu ) je unikátne dreveným betlehemom, ktorý sa radí medzi najväčšie na svete. Jeho unikátnosť potvrdzujú stovky malých pohyblivých figúrok, ktoré majster Pekara z Rajeckých Teplíc vyrezával 15 rokov. Toto rezbárske dielo je dlhé 8,5 m a široké 3 m. Autor tu vyjadruje slovenské zvyky, kultúru, remeslá a spôsob života. Dajú sa tu rozoznať mnohé reálne stavby z celého Slovenska.
ČIČMANY - najvyššie položená obec Rajeckej doliny vznikla v polovici trinásteho storočia. Rázovitá obec Čičmany ( 24 km ) je známa jedinečným súborom stavieb z dreva s charakteristickou výzdobou.
KUNERADSKÝ ZÁMOK - lovecký zámok dal vybudovať gróf Ballestrém, ako príležitostné sídlo grófskej rodiny v roku 1916, podľa vzoru francúzskej architektúry. Nachádza sa, v tichom prostredí Malofatranskej doliny asi 6 km od objektu.
BOJNICE - prvá písomná zmienka ako o hrade je z roku 1113. K najznámejším vlastníkom hradu patrili Matúš Čák Trenčiansky,Korvínovci , Thurzovci a od roku 1644 ho 300 rokov obývali Pálfiovci. Pod zámkom je jaskyňa so sladkovodnými jazierkami, z ktorej vystupuje na nádvorie 26 metrová studňa. Od roku 1950 je v zámku múzeum. Mesto Bojnice ( 55km ) sa pýši aj jednou z najväčších zoologických záhrad v Európe. Celý výlet môžete ukončiť na termálnom kúpalisku v blízkosti zámku a zoo.
LIETAVSKÝ HRAD - je druhá najväčšia zrúcanina na Slovensku. Nachádza sa medzi obcami
Lietava a
Lietavská Svinná asi 7 km od objektu. Hrad postavili po roku 1241a neskôr sa spája s menom Matúša Čáka , s kráľom Žigmundom a Františkom Thurzom. Ku hradu vedie turistický chodnik s dĺžkou trasy približne 2,5 hod.
SÚĽOVSKÝ HRAD - postavený za účelom pozorovania okolitých ciest, leží vo výške 660 m.n.m. a patrí k najneprístupnejšim hradom na Považí. Hrad sa prvý krát spomína v listine kráľa Mateja Korvína zo 4. júna 1470. Zrúcanina hradu je situovaná v Súľovských vrchoch nad obcou
Suľov - Hradná.(10 km) Je to ideálna trasa pre cykloturistiku, pešiu túru a v zimnej sezóne pri dostatku snehu aj pre bežkárov.
BUDATÍNSKY ZÁMOK - je historickou a architektonickou pamiatkou Žiliny. V minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. Jeho najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža, ktorá bola postavená v čase opevňovania krajiny po tatárskom vpáde v polovici 13. storočia. Dnes slúži ako múzeum drotárských techník a pod.
HRAD STREČNO - na okraji západnej časti pohoria Malá Fatra,nad riekou Váh,sa vypína zrúcanina Strečanského hradu , osadeného do strmej vápencovej skaly vo výške asi 420 m.n.m. Praveké nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej. Strečno patrilo medzi kráľovské hrady.
Hoci prvá písomná zmienka o ňom pochádzala až z roku 1316, s istotou môžeme predpokladať, že existoval už v 13. storočí. Spolu s inými hradmi na Považí sa aj Strečno spomína ako miesto, kde sa od obchodníkov vyberalo clo. Jedným z majiteľov bol František Vešeléni, ktorého manželkou bola známa Žofia Bošňáková ležiaca dodnes v kostolem v neďalekej Tepličke n/ Váhom.
PLTE NA VÁHU - plavba na plti prechádza úsekom Váhu – z hranice žilinského a martinského okresu s cieľovou stanicou - obec Strečno. Návštevník sa pri plavbe 7 km úsekom, ktorá trvá cca 1 hod., bezprostredne zoznámi s najnebezpečnejšími, históriou opradenými úsekmi pltníctva v minulosti - skalami Margita a Besná atď. Kapacita plte, so zaručenou bezpečnosťou a pohodlím, je 12 osôb. Plť je ovládaná dvoma pltníkmi, ktorí cestujúcich počas plavby kvalifikovaným výkladom oboznámia so zaujímavosťami v štyroch jazykoch.
STARHRAD (Varínsky hrad) - zrúcaniny hradu priamo nad Váhom tvoria výraznú dominantu Považia. Hrad postavili na ochranu starej cesty vedúcej Považím, neďaleko brodu, kde stará cesta prechádzala tokom rieky Váh. Patril Varínskemu panstvu a spočiatku sa volal Varín, spomína sa v roku 1267. Názov Starý hrad dostal až po postavení Strečna, ktoré prevzalo jeho pôvodnú funkciu. Prvýkrát sa tak spomína v roku 1384.
STRÁNSKE - Žilinu a okolie 15 januára 1858 zasiahlo silné zemetrasenie, ktorého centrom bol vrch Minčol (1364m) na turčianskej hranici.Pri zosuve pôdy bol kostol sv. Heleny natoľko poškodený, že v ňom nemohli byť bohoslužby a roku 1877 kostol uzavreli. Dnes zo starobilého kostola zostala len zrúcanina. V ruinách sa zachovali obvodové múry, kamenná veža, válcové prípory a niektoré gotické architektonické články, ako detaily južného portálu zo 14. - 15. storočia.
ATRAKTIVITY NA TRÁVENIE VOĽNÉHO ČASU
Motokárová hala - Lietavská Lúčka
Možnosť zajazdiť si na motokárach je v krytej motokárovej hale pri Lietavskej Lúčke. Jazdcom sa zapožičiávajú ochranné kombinézy a prilby. Jazdiť môžu už deti od 5 rokov. Dĺžka dráhy je 307 m , kapacita 10 motokár. Občerstviť sa môžete v odhlučnenom bare pre 100 osôb.
Člnkovanie na Labuťom jazere
Labutie jazero je oddávna symbolom Rajeckých Teplíc .Po povodniach v roku 1997 prešlo rekonštrukciou a so svojími vodnými atrakciami a reštauráciou s výhľadom do jazierka, kde pláva veľké množstvo rýb, patrí medzi ozdoby kúpeľneho mestečka. Každoročne sem prichádzajú labutie aj kačacie rodinky. Po prestavbe bola obnovená možnosť člnkovania, ktoré má pri pohľade na malé vodopády a gejzíry svoje čaro.
Night bar - Hotel Veľká Fatra
- živá hudba - DISCO (Rajecké Teplice)
Deň sa ešte nekončí, začína zábava. (2.5km)
Fašiangy v Stránskom
Tradične každý rok prebiehajú v tunajšej obci fašiangové oslavy , ktoré začínajú dopoludňajším sprievodom masiek , konského záprahu s ľudovou muzikou a tanečníkmi. Sprievod prechádza celou obcou spevom , tancom a dobrou zábavou. Vo večrných hodinách sa koná fašiagová veselica,pri ktorej nemôže chýbať jedinečný program -
pochovávanie basy.