---
---
POCASIE
POCASIE
CESTOVANIE
www.ubytovanienaslovensku.cz
Cestovanie a poznavanie
Informácie o zariadení:

Penzión ANTOLSKÝ MLYN
Svätý Anton 220
969 72 Svätý Anton
 
Mobil: 0903/866 020, 0911/866 020, 0948/866 020
E-mail: info@ubytovanislovakia.sk
Web: www.ubytovanislovakia.sk
Rekreačná oblasť: Banská Štiavnica
Hory: Štiavnické vrchy
Lokalita: Tekov

Fotogaléria

Fotografia

Poslať e-mail / Rezervácia / Voľný termín / Otázka ku službám


Zv?tšit mapu
 
Ceny
Minimálna cena od:
€ 15.30 / lôžko 
Ceny v lete
1/2 izba = 33 € / noc
1/2 izba (1 osoba) = 23 € / noc
1/3 izba = 46 € / noc
apartmán = 50 € / noc
+ prístelka = 13 € / noc

- možnosť domáceho zvieraťa (7 €)

- možnosť doobjednania stravy:
RAŇAJKY (3,60 €)
POLPENZIA (9€)
PLNÁ PENZIA (14,40 €)
 
Ceny v zime
 
- ceny sú platné celoročne
 
Stravovanie
- individuálne
- možnosť doobjednania stravy
 
Služby
informácie parkovisko reštaurácia sprcha turistická trasa televízor lyžiarsky vlek WC záhrada zvieratá kongresové služby
Hovoríme:
anglicky
Kapacita vrátane prístelkov: 15 lôžok
Usporiadanie:
2x bezbariérové dvojlôžkové izby
4x dvojlôžkové izby
1x trojlôžková izba
 
Vybavenie


Penzión ANTOLSKÝ MLYN
sa nachádza v obci Svätý Anton v malebnom prostredí Štiavnických vrchov, neďaleko Banskej Štiavnice, mesta so slávnou banskou históriou.

Penzión stojí na mieste pôvodného mlyna, ktorý slúžil širokému okoliu. Prostredie penziónu poskytuje vhodné podmienky na rodinnú rekreáciu a rodinné, menšie spoločenské a firemné podujatia. Blízke okolie ponúka široké možnosti oddychu, poznania, aktívneho pobytu pre turistov, priateľov prírody, záujemcom o históriu či športovcov.


UBYTOVANIE

Ubytovaciu kapacitu penziónu tvorí 7 izieb a apartmán.
Každá izba je vybavená: predsieňou, príslušenstvom so sprchovacím kútom, WC
- izby je možné doplniť prísteľkou.

Izby poskytujeme v štruktúre:
  • 2x bezbariérové dvojlôžkové izby
  • 4x dvojlôžkové izby
  • 1x trojlôžková izba
  • + apartmán
Vezmite so sebou na výlet aj domáceho miláčika!
V našom penzióne radi privítame každé zvieratko. Preto Vám nič nebráni vziať so sebou tiež svojho najlepšieho priateľa, ktorý si dosýta užije prírodu a čerstvý vzduch.


STRAVOVANIE

Občerstvenie a stravovanie poskytujeme našim hosťom v reštaurácii na prízemí. Reštaurácia je otvorená bežne od 7,00 do 22,00 hod a poskytuje posedenie pre 25 hostí. Vo vstupnej hale je kaviarenské posedenie pre 8 hostí. V letnom období je príjemné posedenie vonku na terase pred penziónom. V našej kuchyni pripravujeme chutné stredoeurópske jedlá i niektoré typické národné špeciality. Z pestrého výberu teplých i studených nápojov ponúkame okrem iného i vína z oblasti Veľkého Krtíša a pivo osvedčených slovenských i českých výrobcov.


SLUŽBY

Školenia, prezentácie
V období mimo hlavnú turistickú sezónu vám môžeme poskytnúť jedáleň na zorganizovanie menších firemných akcií, ako sú školenia, porady, alebo prezentácie. Maximálny počet osôb je 25.
V období mimo hlavnú turistickú sezónu pripravíme i rodinné oslavy, svadby, promócie, či menšie spoločenské podujatia do 25 osôb.

Parkovanie
Ubytovaní hostia môžu prednostne parkovať svoje vozidlá na určenom mieste na pozemku penziónu. Parkovisko je neplatené a nestrážené.POLOHA

Po ceste (vlastným autom)
Hlavný prístup do oblasti štiavnického okresu je po ceste I/65 z juhozápadu od Bratislavy, zo severu od Martina, po ceste I/50 od Prievidze a od Zvolena.
Najpohodlnejší príjazd osobným automobilom do Svätého Antona je po ceste č. II/525. Na severe táto cesta začína odbočkou na Banskú Štiavnicu z rýchlostnej komunikácie I/50 (E571). Tento smer doporučujeme pre pohodlný príjazd od Žiaru nad Hronom, či Zvolena.
Na juhu cesta č.II/525 začína križovatkou s cestou I/66 (E77) v Hontianskych Nemciach, je vhodná pre príjazd od Levíc a Šiah.
Pre príjazd do Banskej Štiavnice a Sv. Antona je možné použiť aj cestu od Hliníka nad Hronom cez Sklené Teplice.
Iné cesty sú užšie a náročnejšie, vedú členitým terénom: Kmeťovce – Banská Štiavnica (II/524), Žarnovica - Hodruša-Hámre - Banská Štiavnica, Bzenica – Vyhne – Banská Štiavnica

Autobusová doprava
Do Svätého Antona sa možno dopraviť autobusom z Banskej Štiavnice. Do Banskej Štiavnice prichádzajú diaľkové linky z Bratislavy, Piešťan, Trnavy, Banskej Bystrice, Zvolena a Žiaru nad Hronom.

Železničná doprava
Do Banskej Štiavnice pricestujete železnicou z Hronskej Dúbravy známou Traťou mládeže.


Tešíme sa na Vašu návštevu!

 
Popis okolia a zaujímavých miest

TURISTIKA

Prostredie Štiavnických vrchov poskytuje vynikajúce možnosti pre turistiku v každom ročnom období. Výnimočnosť oblasti spočíva v spojení atraktívnych historických miest s množstvom kultúrno-historických pamiatok situovaných na pozadí horskej a jazernej krajiny. Podmanivý sopečný reliéf dodáva územiu divoký neprístupný ráz.

Návštevníci sa môžu zoznámiť s najzaujímavejšími miestami oblasti prostredníctvom náučných chodníkov.

Náučný chodník ( NCH) Sitno
Okružný letný peší NCH s prírodovedným a kultúrnohistorickým zameraním v oblasti Sitna

NCH po žile Terézia
Obojsmerný letný i zimný chodník s odbočkami, vlastivedné zameranie. Vychádza z Červenej studne a nad Klingerom sa stáča späť.

NCH Richňavské jazerá
Obojsmerný letný i zimný chodník s prírodovedným a historickým zameraním. Začína nad Hornou Rovňou a končí v sedle Peciny

NCH Kysihýbel
Okružný obojsmerný letný chodník s lesníckym, prírodovedným a historickým zameraním. Začína a končí pri arborétu Kysihýbel.

NCH Andreja Kmeťa
Okružný peší chodník s prírodovedným a kultúrno-historickým zameraním. Začína pri PP Vyhniansky travertín a končí pri zastávke SAD ZŤS Vyhne.


Vodné nádrže (tajchy) v okolí Banskej Štiavnice
Atraktívnou súčasťou prírodného prostredia oblasti sú umelé nádrže – tajchy. Vznikli umelým prehradením dolín. Prvé vodné nádrže sa v banskoštiavnickom rudnom revíri začali stavať na začiatku 16. storočia a väčšina z nich vznikla v prvej polovici 18. storočia. Celkovo bolo vybudovaných 60 tajchov, dodnes sa zachovalo už len 20. Vodné nádrže predstavovali nevyhnutný zdroj na pohon banských zariadení a na úpravárske procesy. Dnes vodné nádrže blahodárne ovplyvňujú klimatické podmienky oblasti a vzrastá ich rekreačná funkcia.

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici
Záhrada bola založená v rokoch 1838-9. Slúžila študentom lesníckej akadémie na štúdium botaniky. Najväčšími stromami sú mamutie sekvoje vysadené v r. 1877.

Arborétum v Kysihýbli
Arborétum leží 4 km na východ od centra Banskej Štiavnice pri ceste do Banského Studenca. Bolo založené v r. 1900 -1913. Arborétum obsahuje zbierku viac ako 260 druhov domácich a cudzokrajných druhov drevín severnej pologule.  


ŠPORT

Horolezectvo
V oblasti Sitna je doposiaľ známych asi 60 ciest od I. do VI. stupňa obtiažnosti. Nádherné cesty v ešte krajšej andezitovej skale.

Cestná cyklistika
Celé okolie je vhodné pre cestnú cyklistiku, pretože celá oblasť je popretkávaná hustou sieťou ciest. Výhodou je, že cestná premávka je tu minimálna. Oblasť má dobrý povrch ciest, je možné si vybrať rôznu náročnosť. 

Naše TIPY NA CYKLOVÝLETY:
Sv. Anton – osada Rovne – Sitno – Sv. Anton (prevýšenie 600 m)
Sv. Anton – Prenčov – Krnišov – Rázdelie – Sv. Anton (prevýšenie 400 m)
Sv. Anton – Banská Štiavnica – Kysihýbeľ – Banský Studenec – Sv. Anton
Sv. Anton – Banská Štiavnica – Štiavnické Bane – Krížna – Počúvadlianske jazero – Počúvadlo – Beluj – Badaň - Prenčov – Sv. Anton


Horská cyklistika

Rozmanitosť lesných ciest a chodníkov vytvára dobré podmienky pre horskú cyklistiku. Môžete si vybrať buď značené turistické chodníky, alebo iné neoznačené lesné cesty a cestičky. Použite techniku svojho biku na objavenie prírodných krás i technických zaujímavostí minulosti!

Plávanie a kúpanie
Oblasť ponúka vhodné príležitosti na prírodné kúpanie v letnej sezóne na jazerách Počúvadlo, Richňava, Klinger, Evičkino jazero, Vindšachtské jazero a Kolpašské jazero. Mimo sezóny je možnosť plávania a kúpania v Banskej Štiavnici, Mestské kúpele – plaváreň, Mládežnícka 10, 25 m bazén, vaňové kúpele, sauna, fitnes centrum. V Sklených Tepliciach a Vyhniach sa nachádzajú termálne kúpaliská.

Rekreačné člnkovanie
V hlavnej sezóne je možnosť člnkovania na Počúvadlianskom jazere (i vodné bicykle).

Zjazdové lyžovanie
Pre menej náročných lyžiarov je možnosť lyžovania na Červenej Studni pod vrchom Paradajs nad Banskou Štiavnicou, taktiež v oblasti Počúvadlianskeho jazera a pri Richňavských jazerách.

Beh na lyžiach
Pre beh na lyžiach, rovnako ako pri pešej turistike a horskej cyklistike poskytuje okolitá príroda dobré možnosti.

Jazdenie na koňoch
Možnosť jazdenia na koňoch je vo Sv. Antone.


HISTÓRIA

V obci Svätý Anton necelých 10 minút chôdze od penziónu sa nachádza neskorobarokovo-klasicistický kaštieľ s rozsiahlym parkom. Kaštieľ, ktorý dal v roku 1744 postaviť A. J. Koháry, má znaky kalendárnej symboliky. Prevažná časť kaštieľa si zachovala pôvodný interiér z obdobia baroka, rokoka a empíru. V priestoroch kaštiel39;a sú dnes expozície múzea. Vedľa kaštieľa sa nachádza rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami. Do kompozície parku sú začlenené rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko. Je to miesto vhodné na relaxačné prechádzky. V priestoroch kaštieľa sa každoročne v septembri konajú celoslovenské poľovnícke slávnosti Dni Svätého Huberta.

V neďalekej BANSKEJ ŠTIAVNICI sa nachádza množstvo kultúrnych i kultúrno-historických pamiatok. Banská Štiavnica patrí k najstarším mestám v strednej Európe. Mestské práva dostala najneskôr v r. 1238. Jej história je spätá predovšetkým s ťažbou zlata a striebra. Najväčší rozkvet zaznamenalo mesto v druhej polovici 18. storočia, keď vďaka vedeckému a technickému pokroku sa výrazne zvýšila rentabilita ťažby. Vedúcimi osobnosťami tohto procesu boli vynikajúci odborníci Samuel Mikovíni, Matej Kornel Hell a jeho syn Jozef Karol Hell. Na základe rozhodnutia Márie Terézie v r. 1762 bola v Banskej Štiavnici založená Banícka akadémia, ktorá bola prvou vysokou školou technického charakteru na svete. V roku 1993 bola Banská Štiavnica zapísaná na Listinu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.


Odporúčame do vašej pozornosti niekoľko významných pamiatok histórie:

= Starý zámok = protiturecká pevnosť. Nachádza sa tu muzeálna expozícia archeológie, sakrálneho umenia, svetoznámeho banskoštiavnického fajkárstva a kováčskeho umenia, streleckých terčov a zbraní.
= Nový zámok =
protiturecká pevnosť. Je tu umiestnená muzeálna expozícia Slovensko v období tureckej expanzie. Z Nového zámku je vynikajúci rozhľad na okolie.
= Námestie Sv. trojice = na námestí a v jeho blízkosti je sústredených niekoľko význačných stavieb z histórie Banskej Štiavnice. Berggericht (bývalá budova Banského súdu) – dnes mineralogické múzeum. Galéria Jozefa Kollára, sa nachádza v troch bývalých meštiackych domoch. Rubigalov dom, Pischlov dom.
= Kammerhof =
rozsiahly stavebný komplex v centre mesta. V minulosti sídlo kráľovskej dvorskej komory, neskôr sídlo Hlavného komorogrófskeho úradu. V súčasnosti je tu múzeum s expozíciou Baníctvo, banícke školstvo a umenie na Slovensku.
= Piargska brána = bola postavená v r. 1554 ako súčasť mestského hradbového systému
= Klopačka =
renesančno-baroková budova z r. 1681.
= Banské múzeum v prírode (skanzen) = múzeum sa nachádza asi 2 km od Banskej Štiavnice smerom na Štiavnické Bane (J.K. Hella 12), pozostáva z podzemnej (šachta Ondrej) a povrchovej časti.

 
 
Posledná aktualizácia dát: 18.10.2012